trešdiena, 2015. gada 4. marts

Senie foto Tavā bibliotēkā
Cilvēkos senās fotogrāfijas parasti izraisa pozitīvas emocijas, sevišķi, ja vēl pastāv iespēja atpazīt kaut ko savu, pazīstamu, tuvu, iespējami redzētu… Tieši tādēļ Bērsteles ciema iedzīvotāji janvārī bija aicināti nākt uz bibliotēku, skatīt senās fotogrāfijas un atcerēties to laiku, kad fotogrāfijas tika uzņemtas.
Paldies visiem tiem, kas atnāca un ielūkojās milzīgajos krājumos. Tik daudz saviļņojuma, prieka un smieklu bibliotēka sen nebija piedzīvojusi, jo atnāca pat tie, kas gadus 10 un 15 nebija nākuši!
     Lielu pateicību esmu parādā jaukajām pensionāru dāmām, kas aktīvi ķērās pie darba un rakstīja pazīstamajiem cilvēkiem vārdus, uzvārdus, amatus... Šķīrāmies vēlā pēcpusdienā, kad gandrīz katrs projām gājējs smaidīja un teica, ka nāks atkal, jo gribas vēl un vēl skatīties vecās fotogrāfijas. Nākamajā dienā jau pirmais "vēl" bija klāt un pāris stundas iegrima vienā no foto kastēm.
      Milzīgs paldies mums visiem kopā ir jāsaka ilggadīgajai bibliotēkas vadītājai Veltai Počai, kas tajos laikos, kad fotogrāfijās vērtība netika redzēta un tās bija lemtas iznīcībai, ieguldīja milzīgu darbu, lai tās saglabātu.

 
     Bērsteles bibliotēka ir bagāta ar fotogrāfijām. Precīzs skaits vēl nav apkopots, bet tās ir vismaz pāris tūkstoši. Sovhoza “Bērstele” laikā ir bijusi štata vieta fotogrāfs, tam ir bijusi pat savu fotodarbnīca. Fotogrāfs ir fiksējis Bērsteles iedzīvotāju darba gaitas un svētku reizes, dokumentējis lielākos sasniegumus tautsaimniecībā, fiksējis dažādus kuriozus ikdienas atgadījumus, kā arī bijis klāt Bērsteles ciema būvniecībā.
Fotogrāfija, iespējams, datējama ar 1978. gadu, pasākums nav līdz galam noskaidrots. Pastāv versija, ka sporta spēles Līgo vakarā. No kreisās- Juris Ņikitins, Vitālijs Bļinkovs, Edgars Krūmiņš, Ņikitins Vadims, Valdis Romaņenkovs, Valērijs Romaņenkovs un Aleksandrs Krečinovs, Edijs Zelmenis. Vitālijs Bļinkovs atceras: „Vecāki tā gada pavasara pusē nopirka riteni "Orļonok". Ritenis bija liels, ar siltajām biksēm kājās esot bijis grūti uzkāpt. Vasarā, kad uzņemts foto, tad gan jau "dzenājies" kā lielais. Dažādas sporta spēles bērniem un pieaugušajiem bijušas diezgan bieži, lielākiem zēniem parkā pat bijusi uztaisīta trasīte, kur ar mopēdiem braukt. Paši spēlējuši "ķerenes" pa kokiem, kuros bijušas iekārtas dažādas virves un koku zari.”

Gunta Šurna: „1983. gada 8. marta svētki padomju saimniecības „Bērstele” bērnudārzā. Tajos gados uz svētkiem bērnudārzā nāca tikai mammas – tēvi bija aizņemti darbā, jo visiem bija obligāti jāstrādā. Bērnudārzā darbojās divas grupas – lielā un mazā grupiņa. Pasākumi notika abām grupām kopā. Tā kā pasākumu zāles kā tādas nebija, tad izlīdzējāmies ar lielās grupas telpu. Priekšpusē sēž mazās grupas bērni, jo lielie uzstājas. No labās puses pirmajā pusē: Inga Abace, Kristīne Poča, Tatjana Vaitkevičus, Valentīns Titovičs, Raitis Mackevičs, Aleksandrs Čolno, Vladislavs Haritonovs, Aleksejs Žuravļovs. Mammas - Līga Mackeviča, Inese Barisova, Gunta Šurna ar meitu Līgu, Valentīna Krūmiņa, Daina Abace, Larisa Barane


 

Gunta Šurna: „Pavasarī sējas laikā padomju saimniecības „Bērstele” ēdnīcas darbinieki veda uz lauku mehanizatoriem siltas pusdienas. Attēlā redzamā saimniece ir Antoņina Pormeistare. Kamēr vīri ēda siltās pusdienas, tika izrunāti  dienas jaunumi, izstāstīts kāds joks, pavēstīts kāds šīsdienas svarīgs notikums. Tādējādi vīri nejutās atrauti no sovhoza ikdienas dzīves. Par šādu siltu pusdienu pievešanu uz lauka priecājās arī mehanizatoru sievas – vīriem jāēd sausās sviestmaizes.”

 
     Fotogrāfijas bibliotēkā ir aplūkojam joprojām. Patiesi ceru, ka kopīgiem spēkiem varēsim atpazīt maksimāli daudz cilvēku, vietu un aptuveno laika posmu, kad fotogrāfijas ir tapušas. Ieguldot mūsu kopīgo darbu, mēs tās padarām par īstu un saglabājamu vēstures liecību.
 
Anita Šveda,
Bērsteles bibliotēkas vadītājaNav komentāru:

Komentāra publicēšana